Planujesz rozpocząć oszczędzanie? Nie wiesz w jaki sposób się do tego zabrać? Zanim wrzucisz do swoje skarbonki pierwsze 5 zł, koniecznie przeczytaj nasze wskazówki. W artykule wyjaśnimy, jakie zmiany warto wprowadzić w codziennym gospodarowaniu pieniędzmi, aby oszczędzanie stało się skuteczne i… bezwysiłkowe.
Oszczędzanie może, ale wcale nie musi być zabiegiem prostym. Choć gromadzenie kapitału zawsze będzie wymagało od Ciebie zaangażowania i zmiany nawyków, można zdecydowanie je sobie ułatwić lub… utrudnić.
Wiele zależy tu od Twojej wiedzy na temat mechanizmów działania narzędzi finansowych, codziennych nawyków oraz motywacji.
Oszczędzanie na cel, na którym bardzo Ci zależy ma zdecydowanie większą szansę powodzenia, niż gromadzenie pieniędzy na nieokreślony – przedmiot widmo.
Poznaj narzędzia finansowe
Czy wiesz, jaka jest różnica pomiędzy rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym a rachunkiem oszczędnościowym? Czy wiesz, czym są lokaty terminowe i dlaczego warto gromadzić na nich swoje pieniądze? Czy znasz pojęcie inflacji i wiesz, jakie zagrożenia niesie dla Twoich pieniędzy?
Podstawowa wiedza na temat działania narzędzi finansowych, pozwoli Ci podejmować zdecydowanie korzystniejsze (nie tylko dla portfela) decyzje.
Przeanalizuj koszty życia
Nie jest sztuką wydawać tyle, ile zarabiasz. Prawdziwą sztuką jest życie poniżej własnych możliwości finansowych. Nie chodzi tu jednak o ascezę, odmawianie sobie każdej przyjemności, czy jeżdżenie na drugi koniec miasta po chleb tańszy o 50 groszy. Życie poniżej własnych możliwości finansowych to rezygnacja ze zbędnych wydatków, optymalizacja kosztów i szukanie oszczędności tam, gdzie można je znaleźć.
Dobrym pomysłem na optymalizację kosztów będzie zapisywanie każdej wydanej złotówki. W zależności od swoich preferencji, możesz po prostu zbierać sklepowe paragony, wpisywać wydatki do arkusza w Excelu czy korzystać ze specjalnej aplikacji do analizy domowego budżetu.
Uprzedzamy, że efekty takich „badań” mogą być naprawdę zaskakujące.
Nie wierz w mity
Zgromadzenie milionowego kapitału w ciągu kilku dni lub nawet kilku miesięcy jest możliwe zazwyczaj tylko w filmach. Choć na świecie znajdują się „szczęśliwcy”, którzy wygrali ogromne pieniądze w loterii czy teleturnieju, naprawdę nie warto im zazdrościć. Dlaczego? Jak pokazują statystyki, ogromny odsetek „szybkich milionerów” po kilku latach od wygranej nie posiada już ani grosza. Co ważne, wielu z nich pozostało z ogromnymi długami. Przyczyną takiego stanu rzeczy stał się zwiększony konsumpcjonizm.
„Skoro mam tyle pieniędzy, dlaczego nie mogę pozwolić sobie na więcej?”. Możesz. Idąc taką ścieżką, licz się jednak z konsekwencjami swoich działań.
Automatyzuj finanse
Aby zminimalizować ryzyko roztrwonienia całej pensji, zadbaj o automatyzację finansów. Ustaw w banku zlecenie stałe, na podstawie którego część Twojego wynagrodzenia „powędruje” na konto oszczędnościowe. Zadbaj, aby przelew był zrealizowany dzień lub dwa po otrzymaniu pensji. Dzięki temu oszczędności staną się priorytetem, a resztą zgromadzonych pieniędzy będziesz mógł swobodnie dysponować.
Istnieje spora szansa, że po kilku miesiącach zupełnie zapomnisz, że jeszcze niedawno na Twoje konto „wpadała” wyższa kwota.
Lokaty terminowe – sposób na pokusy
Jeśli lubisz wydawać pieniądze lekką ręką i często korzystasz z okazji i promocji, czas z tym skończyć. Dobrym pomysłem na ochronę przed spontanicznymi wydatkami będą lokaty terminowe.
Otwierając depozyt na 3, 6 lub 12 miesięcy, zamrażasz swoje pieniądze. Jeśli zdecydujesz się wypłacić je przed czasem, stracisz wszystkie wypracowane odsetki. Dla wielu osób jest to wystarczająca motywacja do rezygnacji ze spontanicznych zakupów.
Ziarnko do ziarnka
Kluczem do sukcesu w oszczędzaniu jest przede wszystkim systematyczność i zdrowy rozsądek. Pamiętaj, że jeśli odkładasz pieniądze na emeryturę, masz przed sobą jeszcze co najmniej kilkanaście lub kilkadziesiąt lat regularnego oszczędzania. Nie musisz więc „rzucać się” na ryzykowne okazje, które mogą przynieść Ci więcej szkody niż pożytku.
Konto oszczędnościowe, lokaty terminowe i mądre planowanie codziennych wydatków pomogą Ci osiągnąć sukces w oszczędzaniu i zrealizować zamierzone cele.