Jak w praktyce działa ubezpieczenie GAP? Krótki przewodnik

0
3380
Jak w praktyce działa ubezpieczenie GAP? Krótki przewodnik

Leasingujesz pojazd lub finansujesz go kredytem? Pomyśl o wykupieniu ubezpieczenia GAP, dzięki któremu strata samochodu nie będzie stanowić dodatkowego obciążenia dla twojego budżetu. Sprawdź, jak to działa w praktyce.

Nowe samochody tracą na wartości. Jak podają eksperci – może to być nawet 60% wartości pojazdu po kilku latach użytkowania. Nie jest trudno sobie wyobrazić, ile można stracić, gdy dojdzie do utraty pojazdu. Mimo że kredytobiorca/leasingobiorca nie będzie posiadał auta, będzie musiał uregulować swoje zobowiązanie. To z kolei rodzi poważne problemy. 

Ubezpieczenie GAP – dodatkowy wydatek?

Dla wielu kredytobiorców czy leasingobiorców ubezpieczenie GAP stanowi dodatkowy wydatek. Wychodzą z założenia, że polisa autocasco jest w wystarczająca. Ale czy faktycznie?

Warto pamiętać, że ubezpieczenie AC obejmuje wyłącznie aktualną wartość rynkową pojazdu, który traci sporo na wartości. W momencie utraty samochodu, np. na skutek kradzieży lub kasacji, polisa AC pozwoli odzyskać wyłącznie część wartości auta. W praktyce oznacza to więc, że kredytobiorca/ leasingobiorca pozostaje bez samochodu i z długiem do spłacenia – jeśli odszkodowanie nie pozwoli na pełne uregulowanie należności wobec banku czy firmy leasingowej.

Ubezpieczenie GAP jest rozwiązaniem, dzięki któremu można uniknąć wysokich kosztów ale również w uzyskać całkowity ceny zakupu samochodu. Jego istotą jest pokrycie straty, na jakie narażony jest każdy użytkownik pojazdu w związku ze spadkiem jego wartości. W razie utraty samochodu, GAP pokrywa różnicę między wartością fakturową auta lub sumą ubezpieczenia AC a aktualną wartością rynkową obowiązującą w dniu pojawienia się szkody.

Ile możesz zyskać?

Pieniądze z tego rodzaju ubezpieczenia wypłacane są w momencie całkowitej szkody pojazdu, np. na skutek kradzieży lub kasacji. Stanowi uzupełnienie ubezpieczenia AC, zwiększając kwotę odszkodowania do wysokości odpowiadającej wartości fakturowej auta.  Jeżeli użytkownik ograniczy się wyłącznie do wykupienia polisy AC, może stracić nawet kilkanaście tysięcy złotych, co uniemożliwi spłatę zobowiązań ani tym bardziej nie pozwoli na zakup nowego pojazdu.

Przykład: załóżmy, że wartość samochodu z faktury wynosi 70 000 zł. W razie szkody całkowitej, ubezpieczyciel w ramach AC wypłaci odszkodowanie w wysokości 48 000 zł – tyle, ile wynosi aktualna wartość rynkowa pojazdu. Ubezpieczenie GAP pozwoli uzyskać brakujące 22 000 zł, w efekcie czego będzie można spłacić zobowiązanie i np. podpisać kolejną umowę kredytową/leasingową.

Gwarancja wartości fakturowej aż do 5 lat

Kupując samochód warto zdecydować się na ubezpieczenie GAP z jeszcze jednego powodu. W zależności od wybranej oferty, można uzyskać gwarancję wartości fakturowej aż do 5 lat. Tak jest m.in. w przypadku Toyota Insurance Management, który daje gwarancję odzyskania wartości fakturowej auta przez maksymalny okres wynoszący 5 lat.

[Głosów:5    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ