Oszczędzanie a nasz wiek

0
3708

Czy można wyliczyć, ile oszczędności powinien posiadać każdy z nas, patrząc na wiek? Tzw. czarna godzina może nadejść już jutro niezależnie przecież od tego, ile mamy lat. Pewne jest natomiast, że im jesteśmy starsi, tym oszczędności powinniśmy mieć więcej. Chociażby dlatego, że zdążyliśmy już zgromadzić o wiele większą nadwyżkę pieniędzy.

Skuteczny plan oszczędzania

Eksperci finansowi uznają, że optymalne oszczędzanie to takie, dzięki któremu zdołamy w ciągu roku odłożyć równowartość jednej naszej pensji. Najlepiej, kiedy miesięcznie będzie to średnio 10% otrzymywanego wynagrodzenia.

Plan oszczędzania musi zakładać regularne i długoterminowe odkładanie pieniędzy. Okazuje się, że największy zapał do minimalizowania wydatków i odkładania „zaskórniaków” mamy przez pierwsze 3-4 miesiące. Nie jest to dobra taktyka, ponieważ oszczędności mają być generowane każdego miesiąca, przez wiele lat. Pamiętajmy tylko, by oszczędzanie nie sprowadzało się do licznych wyrzeczeń i zaburzenia płynności finansowej.

20-30 lat

Wydawałoby się, że młodym jest oszczędzać najtrudniej. Wynika to przede wszystkim z niższych pensji, bo osoby w tym wieku zaczynają dopiero swoją zawodową karierę. Z drugiej jednak strony osoby młode wykazują największą świadomość dotyczącą tej kwestii. Młodzi wiedzą, że nie tylko należy oszczędzać, ale również inwestować zgromadzone środki. To dlatego konta oszczędnościowe zakładają przede wszystkim osoby w tym przedziale wiekowym.

Zaleca się, by młodzi odkładali na początku 25% miesięcznych wpływów, a resztę przeznaczali na bieżące wydatki. Taka strategia jest optymalna niezależnie od wysokości otrzymywanych zarobków.

30-40 lat

Osoby, które ukończyły już 30-40 lat mają najczęściej stabilną sytuację zawodową i mogą pochwalić się nieco wyższymi zarobkami. Poczynili też już pierwsze inwestycje – kupili mieszkanie czy zaciągnęli pożyczkę na samochód.

Taktyka oszczędzania w ich przypadku powinna być już inna. Należy wyliczyć swoje roczne wynagrodzenie – osoba zarabiająca 4 000 złotych, rocznie otrzymuje 48 000 pensji. Celem oszczędzania będzie właśnie taka wartość. Oczywiście należy wyznaczyć realny plan, który zakładać będzie dany okres, na przykład 48 000 złotych w 5 lat.

Progresywny system oszczędzania

W następnych przedziałach wiekowych należy odkładać kolejno dwukrotność, trzykrotność, czterokrotność rocznego wynagrodzenia. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie godne życie na emeryturze oraz solidny start w przyszłość dzieci. Korzystać można nie tylko z tradycyjnych form oszczędzania. Zaleca się, by gromadzone środki pomnażać.

Bezpieczną formą są konta oszczędnościowe oraz lokaty w banku. Nieco bardziej agresywne są natomiast fundusze inwestycyjne. To one wykazują ryzyko inwestycyjne, ale za to dają możliwość osiągania większego zysku. Instrumenty inwestycyjne można wybierać zgodnie ze swoimi potrzebami oraz możliwościami. I pamiętajmy, że inwestować można nawet niewielkie sumy pieniędzy, choćby nabywając jednostkę uczestnictwa w funduszu za 50 złotych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ