Organizacja rodzinnych świąt – o czym pamiętać

0
2472
Organizacja rodzinnych świąt - o czym pamiętać

Dwa razy w roku jesteśmy bombardowani wizją „idealnych świąt”. Świąteczna gorączka rośnie, pot kapie z czoła, a zamiast radości jest stres i zmęczenie. Sposób? Zredukować i urealnić swoje oczekiwania.

Co więcej, warto sporządzić szczegółowy plan działań, potraw i zakupów, który będzie naszym przewodnikiem i ostoją podczas świątecznej bieganiny. Zapraszamy do lektury!

Wariant tradycyjny

  1. Realny plan

Najpierw decyzja: ile posiłków organizujemy, ile osób zapraszamy oraz ile będzie dzieci – wszystko spisujmy od razu na kartce. Świąteczne śniadanie jest sycące, zazwyczaj następuje po nim symboliczny spacer i od razu świąteczny obiad, dlatego też nie warto zastawiać stołu po brzegi. Bądźmy realistami i przygotujmy te potrawy, które zostaną zjedzone. Dzięki temu wiemy dokładnie, co i dla ilu osób przygotować. Sprawdźmy też, czy domowy budżet udźwignie goszczenie np.: 10 osób . Wsparciem może okazać się pożyczka na święta (pamiętajmy, aby pożyczyć dokładnie tyle, ile rzeczywiście potrzebujemy). Warto również pamiętać, iz wiele firm ma swojej ofercie tzw. pożyczkę 0zł. Zazwyczaj ta pierwsza darmowa pożyczka polega na tym, iż jako nowy klient danej firmy możemy zaciągnąć zobowiązanie do określonej kwoty, a do spłaty będziemy mieć dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy pod warunkiem, iż oddamy pieniądze w wyznaczonym terminie.

Zróbmy listę zakupów z podziałem na produkty, które mają dłuższe daty ważności i te, które kupujemy przed samymi świętami. Jeśli pójdziemy po zakupy na dwa tygodnie przed świętami, możemy dużo zaoszczędzić, ponieważ produkty są wtedy tańsze, np.: jajka, biała kiełbasa i szynka. Tuż przed świętami niektóre produkty drożeją nawet o 20 procent! Nie zapominajmy, aby na liście zakupów nie zabrakło środków czystości oraz wielkanocnych słodkości dla najmłodszych.

  1. Wsparcie

Warto dać sobie pomóc i zaangażować domowników w takie prace jak przyniesienie zakupów, siekanie, obieranie i bieżące mycie naczyń. Najmłodszych można zająć produkcją wielkanocnych ozdób i malowaniem pisanek.

Podzielmy zadania na te, które można zrobić znacznie wcześniej (zakupy, mycie okien, trzepanie dywanów, itp.) i na te, które robimy na koniec (gotowanie, odkurzenie podłóg i przetarcie mebli). Nie bójmy się też zrezygnować z tych zadań, które mogą poczekać (np.: generalne porządki w szafach i na strychu).

Warto także zastanowić się nad skorzystaniem z usług firmy cateringowej. Koszt samodzielnego przygotowania uroczystego śniadania dla 10 osób wynosi ok. 200 zł., podczas gdy firmie cateringowej za dziesięć zestawów śniadaniowych zapłacimy średnio 350-450 zł. Owszem, zamawiane potrawy są droższe niż domowe (w niektórych przypadkach różnica wynosi aż kilkadziesiąt, a w innych zaledwie kilka złotych), ale pamiętajmy, że odejmujemy czas spędzony na zakupach i w kuchni, koszt gazu, prądu i wody. W skład najpopularniejszego zestawu wchodzą zazwyczaj dwie sałatki, pieczona szynka, półmisek wędlin, faszerowane jajka, jajka z sosem tatarskim, pieczywo, babka drożdżowa i mazurek (cena domowego mazurka to ok. 20zł, a zamówionego w firmie cateringowej 20-25 zł).

Musimy sami zdecydować, jakim dysponujemy budżetem, ile mamy siły, jak bardzo wprawni jesteśmy w gotowaniu lub jak duże jest ryzyko kulinarnej katastrofy.

Wariant współczesny – na pokuszenie

Pożyczka na święta i porwanie rodziny na kilkudniowy wyjazd – brzmi idealnie, prawda?

Pamiętajmy, że święta to nie konkurs i nie wyścigi. Harmonogram prac pozwoli uniknąć chaosu. Skorzystajmy ze wsparcia – domowników, współlokatorów czy też firmy cateringowej. Nie ulegajmy presji i nie dajmy się zwariować – to ma być miły, wiosenny i świąteczny czas.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ