Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego?

0
2623

Jeśli jesteś absolwentem liceum czy technikum, napisanie dobrego CV będzie dość trudne. Nieco łatwiej mają studenci, którzy mają szersze możliwości rozwoju poprzez udział w organizacjach studenckich, prace dorywcze czy praktyki studenckie. Jednak bez konkretnego doświadczenia w branży, pracodawca z dużym prawdopodobieństwem odłoży Twoje dokumenty aplikacyjne „na później”. Niemniej, napisanie skutecznego CV bez doświadczenia jest możliwe. Jak to zrobić?

Jak stworzyć dobre CV – profesjonalne „lanie wody”

Oczywiście koloryzowanie w CV to ZŁO, jednak przesadna skromność to nie najlepszy sposób na zdobycie pracy. Nie namawiamy Cię do okłamywania swojego potencjalnego pracodawcy i kwiecistego opisywania swojego „lepszego ja”. Warto jednak uwypuklić wszystkie swoje zalety, które mogą przybliżyć Cię do wymarzonego stanowiska. Pracowałeś jako ulotkarz? W takim razie nie zapomnij dodać w CV takich pozycji jak: doświadczenie w obsłudze klienta, samodzielność i dobra organizacja pracy czy doświadczenie w marketingu bezpośrednim.

Nie chwal się „podstawową” znajomością języka angielskiego czy obsługi komputera. Raczej zwróć uwagę na znajomość anglojęzycznych terminów branżowych czy konkretne umiejętności w Excelu, biegłość w social mediach czy platformie WordPress. Podczas pisania CV bez doświadczenia skupiaj się na szczegółach. Hasło „praca plotkarza” nie zainteresuje właściciela agencji reklamowej. Ale znajomość technik sprzedaży czy marketingu bezpośredniego brzmi już znacznie lepiej.

CV bez doświadczenia – najpierw podsumowanie dotychczasowej działalności

W CV warto od razu „zaatakować” rekrutera krótką, acz treściwą informacją o swoim doświadczeniu zawodowym. W pierwszym zdaniu przedstaw się, zwracając uwagę na swoje wykształcenie. Następnie w żołnierskim skrócie zaprezentuj swoją działalność zawodową – udział w wolontariacie, praktyki studenckie, staż, kursy i szkolenia, wyjazdy zagraniczne, freelance, czy wreszcie pracę dorywczą. Umieść w podsumowaniu cokolwiek, co pozwoliło Ci zdobyć choć minimalne doświadczenie zawodowe. Na koniec wspomnij, na jakie stanowisko aplikujesz i jaki masz cel.

Skuteczne CV – brak doświadczenia zastąp umiejętnościami i zainteresowaniami

CV bez doświadczenia zawodowego wygląda słabo. Ale możesz zaskoczyć pracodawcę swoimi zainteresowaniami, wykraczającymi poza standardowe „książki, film i sport”. Aplikując na stanowisko handlowca, koniecznie wspomnij o udziale w warsztatach z technik perswazyjnych i wywierania wpływu albo o swoich sukcesach w sprzedaży na Allegro.

Starasz się o posadę w sklepie komputerowym albo na stanowisko informatyka? Napisz o tym, że sam złożyłeś swój komputer, doradzałeś znajomym w zakupie sprzętu i hobbystycznie naprawiasz laptopy rodzinie.

Rekrutacja do agencji reklamowej przebiegnie bardziej pomyślnie, jeśli w CV umieścisz link do swojego bloga, portalu czy strony na facebooku prowadzonej na zlecenie wujka – właściciela sklepu internetowego. Przy braku doświadczenia musisz wykazać się czymś, co wyróżni Cię na tle lepiej przygotowanych kandydatów.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ