Nauczyciel kontraktowy – zarobki brutto i netto

0
8462

Temat zarobków nauczycieli bywa dość kontrowersyjny. Jak nietrudno się domyślić, główni zainteresowani uważają, że ich pensje są zbyt niskie. Nie brakuje natomiast głosów wśród obywateli, że nauczyciele „mają dobrze”. Nie dość, że zarabiają w okolicach średniej krajowej to jeszcze mają wolne wakacje, ferie i weekendy. A do tego oczywiście urlop i masę dodatków. Uczciwie trzeba przyznać, że te „benefity” są bardzo przyjemne, jednak nauczyciel musi się mocno postarać, żeby uzyskać satysfakcjonującą pensję. Wcześniej konieczne jest przebrnięcie przez kolejne etapy zatrudnienia na niższych szczeblach. W tym artykule skupmy się na zarobkach nauczycieli kontraktowych. Jak się one kształtują i od czego zależą?

Ile zarabia nauczyciel kontraktowy?

Pensje nauczycieli kontraktowych co jakiś czas się zmieniają. W 2017 roku miała miejsce tzw. rewaloryzacja, która sprawiła, że zarobki nauczyciela kontraktowego wynoszą 2361 zł brutto. Netto daje to kwotę 1653 zł. Warto też dodać, że dotyczy to nauczycieli z wykształceniem magisterskim. Osoby, które zaczęły pracować w zawodzie nauczyciela i mają jedynie tytuł licencjata, mogą liczyć jedynie na 1825 zł brutto, a więc 1278 zł netto.

Oznacza to, że nauczyciel stażysta zarabia niewiele mniej niż nauczyciel kontraktowy – zarobki tego ostatniego wynoszą netto zaledwie 40-50 zł więcej.

Z drugiej strony warto przypomnieć, że „kontrakt” to tak naprawdę wciąż początek nauczycielskiej drogi. Pierwszy etap to nauczyciel stażysta. Jeśli dany pracownik pedagogiczny jest zatrudniony w szkole od 1 września do 31 sierpnia, uzyskuje awans na nauczyciela kontraktowego a zarobki są nieco większe.

Stąd jednak jeszcze długa droga (kilka lat pracy) do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego, a więc najwyższy stopień awansu. Magister na tym stanowisku może otrzymać 3147 zł brutto, a więc około 2197 zł netto.

Dodatki do wynagrodzenia zasadniczego

Nauczyciele pracujący w tej samej szkole, na tym samym etapie zawodowej kariery mogą otrzymywać różne pensje. Dotyczy to również nauczycieli kontraktowych – zarobki w tym zawodzie składają się bowiem z wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków. Te ostatnie mogą stanowić bardzo dużą część pensji.

Nauczyciel może otrzymać m.in. dodatek wiejski, który wynosi 10% wynagrodzenia zasadniczego. Pedagog otrzymuje go wtedy, gdy szkoła znajduje się na wsi. W czwartym roku pracy nauczyciele dostają też tzw. dodatek stażowy, a więc w pewnym sensie po prostu podwyżkę. Opłacane jest również wychowawstwo. Gdy nauczyciel otrzymuje klasę do wychowania dostaje od 2% do 20% wynagrodzenia zasadniczego więcej. To samo dotyczy funkcji opiekuna stażu innego nauczyciela.

Niektóre dodatki potrafią być bardzo sowite. Na przykład dodatek za trudne warunki pracy przyznawany nauczycielom w szkołach specjalnych może wynieść aż 50% wynagrodzenia zasadniczego. Pedagog może otrzymać także tzw. dodatek motywacyjny – jego maksymalna wysokość również wynosi 50%.

[Głosów:20    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ