Ziemskie i kosmiczne przypadki fotowoltaiki

0
1134
Ziemskie i kosmiczne przypadki fotowoltaiki

Obecnie w świadomości społecznej rośnie przekonanie, że energia przyszłości powinna

bazować na wielkoskalowym wykorzystaniu energii słonecznej w różnych jej przejawach. Słońce jest ogromnym, niewyczerpanym, absolutnie bezpiecznym źródłem energii dostępnym dla wszystkich. W nadchodzącej perspektywie rozważa się możliwości konwersji energii słonecznej na energię elektryczną za pomocą półprzewodnikowych ogniw fotowoltaicznych.

Dojrzała forma

Instalacje fotowoltaiczne do wytwarzania energii prezentują się dzisiaj całkiem dojrzałymi pod względem naukowym i technologicznym, aby być traktowane jako techniczne bazy dla wielkoskalowego wykorzystania energii słonecznej w przyszłości.

Początkowy okres słonecznej foto energetyki

Po raz pierwszy zaobserwował efekt fotowoltaiczny

w ogniwie elektrolitycznym Edmond Becquerel

w 1839 r.

Pierwsze eksperymenty z półprzewodnikowymi ogniwami fotowoltaicznymi opartymi na selenie zostały przeprowadzone przez Adamsa i Deya w Londynie w 1876 r. Ponad pół wieku zajęło pojawienie się pierwszego ogniwa słonecznego o wydajności ledwie przekraczającej 1%. Był to milowy krok i dobry początek. Technologia działała i otworzyła nową perspektywę na przyszłość.

Dorobek XX wieku

W 1930 roku w Instytucie fizyczno-technicznym w Leningradzie zostały opracowane fotokomórki siarkowo-talowe. Badania prowadzone były pod kierunkiem założyciela Instytutu AkademikaA.F. Ioffe, który już w tym czasie (1938 r.) po raz pierwszy wprowadził do rozpatrzenia przez rząd ZSRR program energetycznego wykorzystania słonecznych dachów fotowoltaicznych. Z powodu niskiej wydajności projekt nie znalazł poparcia.

Instalacje fotowoltaiczne wymagały kolejnych lat pracy.

Kolejny krok ku wydajności

Decydujące dla tego kierunku było stworzenie krzemowych ogniw fotowoltaicznych z przejściem p-n, które miały sprawność około 6%. Pierwsze praktyczne zastosowanie krzemowych ogniwa słoneczne do celów energetycznych odbyło się w roku 1958 na, wystrzelonym w przestrzeń kosmiczną, sztucznym satelicie.

(Nie)Zdrowa rywalizacja

W początkach rozwoju instalacjom fotowoltaicznym brakowało sprawności, by technologia mogła się upowszechnić, wchodząc w fazę masowej produkcji. Wiele nowych rozwiązań było sprowokowanych rywalizacją Związku Radzieckiego i USA. Zimnowojenne zmagania zaowocowały pojazdami eksplorującymi Księżyc o nazwie Łunochod i wyposażeniem stacji orbitalnej Mir w półprzewodnikowe panele energetyczne o hetero strukturalnej budowie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Fotowoltaika Sp. z o.o..

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ