Oszczędzanie na emeryturę – IKE czy IKZE?

0
2719
Oszczędzanie na emeryturę - IKE czy IKZE?

Jak będzie wyglądać przyszłość, kiedy jedynymi środkami do życia będzie emerytura z ZUS? Zapewne nie będzie to lekki czas, który na pewno dotknie miliony Polaków. Aby uniknąć czarnego scenariusza życia na emeryturze, warto już dziś pomyśleć o oszczędzaniu.

Najbardziej popularne wśród osób, które chcą oszczędzić na emeryturę są fundusze IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) oraz IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Konta emerytalne różnią się od siebie, dlatego warto dobrze zapoznać się z zasadami oszczędzania kapitału na każdym z nich.

Różnice między kontem IKE a IKZE

  • Na koncie IKZE istnieje możliwość odliczenie podatku, takiej możliwości na koncie IKE nie ma.
  • Zarówno na kocie IKE, jak i IKZE istnieje możliwość wypłaty pieniędzy z konta bez konsekwencji, jednak na koncie IKE pieniądze można wypłacić od 60 roku życia lub 55 w przypadku wcześniejszej emerytury, a na koncie IKZE pieniądze można wypłacić od 65 roku życia.
  • Podczas wypłacania pieniędzy z konta IKZE naliczana jest opłata w wysokości10%, która pobierana jest ryczałtowo, natomiast wypłacenie pieniędzy z konta IKE odbywa się nieodpłatnie.
  • Jeżeli właściciel konta chce wybrać pieniądze przed terminem wypłaty, musi się liczyć z dodatkowym podatkiem. Na koncie IKE jest to 19% od zysków kapitałowych, a na koncie IKZE 18% lub 32%.
  • Na koncie IKE istnieje możliwość częściowej wypłaty przedterminowej. Niestety takiej możliwości na koncie IKZE nie ma.
  • Na obu kontach ustawione są limity maksymalnej kwoty wpłat. W 2015 roku na koncie IKE limit wynosił 11 877 złotych, natomiast na koncie IKZE 4750, 80 złotych.

Podsumowanie różnic kont IKE oraz IKZE

Zalety i wady konta IKE oraz IKZE widać powyżej. Aby wybrać odpowiednie konto, należy się zastanowić, jaką maksymalną kwotę w ciągu roku jesteśmy w stanie wpłacić na rachunek oszczędnościowy. Bardzo istotną sprawą jest również możliwość odliczenia podatku od dochodu wpłaconych pieniędzy. Jeżeli jesteśmy w stanie więcej odłożyć niż 5000 złotych w skali roku, to bardziej opłacalne wydaje się konto IKE, mimo iż nie ma możliwości odliczenia w formularzu PIT. Należy również pamiętać, że na koncie IKZE podczas wypłat pieniędzy naliczany jest podatek ryczałtowy w wysokości 10%, co może okazać się pokaźną kwotą, którą należy oddać urzędowi skarbowemu.

Źródło: http://rozliczeniepit.pl/porady-pit/podatek-dochodowy/ike-czy-ikze-co-wybrac/

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ