Oferty pracy w Szwecji – kto znajdzie zatrudnienie w Skandynawii?

0
1935

Szwedzki rynek pracy jest otwarty na polskich pracowników już od 1 maja 2004 roku – od tamtej pory cieszy się u nas umiarkowaną, lecz stałą popularnością. Choć zarobki w Skandynawii należą do najwyższych w Europie, wolimy wyjechać do „znajomych” Niemiec czy Wielkiej Brytanii, w  której dogadamy się po angielsku. Polacy wzbraniają się przed pracą w Szwecji z powodu m.in. bariery językowej, braku znajomości tamtejszego rynku i wysokich kosztów utrzymania. Niepotrzebnie. Przeglądając oferty pracy w Szwecji zauważyliśmy, że pracodawcy nie mają wygórowanych wymagań, a stawki są lepsze niż w Niemczech, Holandii czy na Wyspach.

Praca w Szwecji – oferty dla każdego

Szwedzki rynek pracy jest bardzo chłonny i mimo masowego napływu imigrantów, wciąż panuje tu niskie bezrobocie. Oferty skierowane do cudzoziemców są bardzo wszechstronne – pracę znajdą zarówno osoby bez kwalifikacji, jak i fachowcy czy specjaliści z wyższym wykształceniem. Podczas gdy Niemcy poszukują głównie opiekunek osób starszych i pracowników sezonowych, szwedzki rynek pracy oferuje cały przekrój zawodów i stanowisk.

Bez znajomości i kwalifikacji można zahaczyć się do pracy w magazynie, na produkcji czy do sprzątania. W sezonie pojawiają się ogłoszenia z pracą przy zbiorach oraz w leśnictwie do sadzenia drzewek. Praca w Szwecji czeka również na wszelkiej maści fachowców, a zwłaszcza mechaników samochodowych, lakierników, elektryków, spawaczy, budowlańców, hydraulików, stolarzy i murarzy. Przy odrobinie szczęścia znaleźć zatrudnienie w branży ubezpieczeniowej, agencjach pośrednictwa pracy, a nawet instytucjach państwowych. Wśród ogłoszeń pojawiają się także godne uwagi propozycje dla programistów oraz operatorów CNC.

Oferty pracy w Szwecji – bez języka i bez doświadczenia?

Przeglądając ogłoszenia pracy w Szwecji można dojść do wniosku, że pracodawcy mają wyjątkowo niskie wymagania względem pracowników. W większości ofert pracy fizycznej powtarza się fraza „bez znajomości języka”, przy czym nie ma ani słowa o konieczności posługiwania się językiem angielskim. Wśród wymagań pojawiają się standardowe formułki typu: zręczność, precyzja, utrzymywanie szybkiego tempa pracy, odpowiedzialność i pracowitość, gotowość do pracy o różnej porze i przy zmiennych warunkach pogodowych. Niektórzy pracodawcy zwracają uwagę jedynie na niekaralność i konieczność posiadania własnej odzieży roboczej.

Oferty pracy w Szwecji przeznaczone dla fachowców wymagają głównie doświadczenia w pracy na podobnym stanowisku, często znajomość języka nie jest konieczna. Jedynie praca umysłowa w Szwecji osiągalna jest przy doskonałej znajomości języka oraz wykształceniu kierunkowym, np. z zakresu ekonomii, administracji czy informatyki. A ile można zarobić na pracy w Szwecji? Stawki są „typowo skandynawskie”, czyli nie można narzekać. Przy pracach ogólnobudowlanych można zarobić od 7 tys. złotych, na sprzątaniu 8-9 tys. zł, a fachowcy (brukarze, płytkarze) mogą liczyć na pensję w wysokości od 9,5 do 12,5 tys. złotych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ