Kredyt hipoteczny a BIK i zdolność kredytowa – czy można się przygotować?

0
1509
Kredyt hipoteczny a BIK i zdolność kredytowa

Dla zdecydowanej większości Polaków marzenia o własnym mieszkaniu, domu, mogą się spełnić tylko, jeśli… bank im w tym pomoże. To sprawia, że kredyty hipoteczne nieustannie należą do jednych z najpopularniejszych produktów bankowych, lecz jednocześnie również jednych z najtrudniejszych do zdobycia. Co musisz wiedzieć? Jak twoja historia w BIK wpływa na zdolność kredytową?

Jak dostać kredyt hipoteczny?

Zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny, musisz dokładnie przeanalizować oferty. Chociaż tu sytuacja jest nieco inna, niż w przypadku pozostałych produktów bankowych, ponieważ ważniejszym kryterium będą wymagania stawiane przez bank, niż koszty i opłaty związane z tym zadłużeniem.

Dlaczego? Ponieważ to, czy środki zostaną ci przyznane, zależy od twojej zdolności kredytowej. Każdy kredytobiorca jest dokładnie weryfikowany pod kątem, czy będzie w stanie co miesiąc regularnie spłacać raty, analizowane są sytuacje, w których zwiększa się ryzyko jego niewypłacalności. Bank nie będzie podejmować dużego ryzyka, ponieważ byłoby to nieopłacalne. A jak to wygląda ze strony kredytobiorcy? Kredyt hipoteczny to zadłużenie na wiele lat, dlatego należycie się do niego przygotuj (www.ktory.pl), zadbaj o stabilną sytuację finansową. Lub popraw ją, jeśli tylko jest to możliwe. A jak?

BIK a zdolność kredytowa

Jak już pisaliśmy, zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zobowiązania w określonym czasie, wraz z należnymi odsetkami. Na ten parametr składa się wiele czynników, począwszy od twoich przychodów, aktualnego zadłużenia, a zakończywszy na wieku, wykształceniu czy wielkości miejscowości, w której mieszkasz.

Jednym z kryteriów jest historia kredytowa widoczna w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Jest to system, baza danych, do której trafiają informacje o każdym kredytobiorcy. Tam można sprawdzić, jakie zadłużenia zaciągałeś w przeszłości lub spłacasz obecnie. Wyszczególnione zostanie, czy regulowałeś raty na czas, a także to, czy ewentualne opóźnienia były spłacane.

Historia kredytowa pokazuje bankowi, czy jesteś wiarygodnym kredytobiorcą. W jaki sposób wpływa na zdolność kredytową? Na potrzeby tego artykułu wyróżnimy negatywną, pozytywną oraz pustą historię w BIK.

W najgorszej sytuacji jesteś, gdy w przeszłości miałeś zaległości w spłacie rat – wtedy historia w BIK jest negatywna, istnieje wysokie ryzyko, że nie udźwigniesz tak dużego zobowiązania, jak kredyt hipoteczny.

Pusta historia kredytowa to przypadek, w którym nigdy się nie zadłużałeś. I pozornie może się wydawać, że jest to sytuacja korzystna, ponieważ jesteś „czystą kartą”. Dla banku niekonieczne. Może nie wpłynie to w znaczący sposób na obniżenie zdolności kredytowej, ale na pewno zmniejszy twoją wiarygodność. W końcu nie wiadomo, czy będziesz rzetelnie spłacać raty.

Natomiast w najlepszej sytuacji jesteś, gdy zbudowałeś pozytywną historię kredytową, tj. zaciągałeś kredyty czy pożyczki i nigdy nie miałeś żadnych zaległości. No dobrze, a teraz zobacz, jak to uzyskać.

Sposoby na budowanie historii kredytowej

Jak już wiesz, warto widnieć w bazie BIK, ale co zrobić, by Twoja historia kredytowa była pozytywna? Pierwsze wnioski już pewnie wyciągnąłeś – warto korzystać z dłużnych produktów bankowych. To nie muszą być tylko kredyty i pożyczki, liczą się także karty kredytowe lub zakupy na raty.

Ważne jest, aby były spłacane na czas. I co najważniejsze – zostały spłacone przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny. W innym wypadku będą powiększać saldo twojego zadłużenia (szczególnie uważaj na karty kredytowe, z których nawet nie korzystasz), czyli zmniejszać ilość środków, które masz miesięcznie do dyspozycji, w konsekwencji zmniejszając zdolność kredytową.

Gdy myślisz o zakupie mieszkania/domu, warto już rok wcześniej zacząć budować historię w BIK (o ile nieświadomie już o to nie zadbałeś), np. dokonując kilka zakupów na raty. Tak to zaplanuj, aby wszystko zostało spłacone przed rozpoczęciem starań o kredyt „właściwy”.

A co w sytuacji, gdy w przeszłości zdarzyły ci się „potknięcia”? Spłać wszystkie zaległości i… zadbaj o kolejne, pozytywne już wpisy, które poprawią twój scoring, czyli punktację.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ