Jak uzyskać ubezpieczenie za granicą? Czuj się bezpiecznie bez względu na czas i miejsce!

0
2002

Emigracja zarobkowa, wakacje, eurotrip, a może wspinaczka w Alpach albo nurkowanie w Chorwacji? Bez względu na cel Twojej podróży zagranicznej, po prostu musisz czuć się bezpiecznie. Nawet jeśli chcesz jedynie spędzić szalony weekend na Ibizie, albo wydać pensję na shopping w Londynie, potrzebne Ci będzie ubezpieczenie za granicą. To Twój gwarant bezpieczeństwa i jedyny sposób na uniknięcie horrendalnych kosztów leczenia.

Ubezpieczenie za granicą – karta EKUZ

Rozważając wyjazd za granicę, pierwsze co powinno Ci przyjść do głowy to wyrobienie karty EKUZ. Aby z niej skorzystać, musisz być objęty państwowym systemem ubezpieczeń. Taki warunek spełniają osoby zarejestrowane w PUP, zatrudnione na umowę o pracę, prowadzące działalność gospodarczą, emeryci i renciści, osoby objęte ubezpieczeniem członka rodziny, oraz osoby, które podpisały z NFZ umowę o dobrowolnym ubezpieczeniu.

Jeśli podróżujecie z całą rodziną, każdy jej członek powinien posiadać własną kartę EKUZ. Państwowe ubezpieczenie za granicą obejmuje kraje należące do UE, a także Lichtenstein, Islandię, Szwajcarię oraz Norwegię. Co ważne, o ubezpieczenie w ramach EKUZ możesz postarać się jeszcze w Polsce, choć z uwagi na jej międzynarodowy charakter, możesz wystąpić z wnioskiem o wydanie karty także w innych państwach europejskich.

Podstawowe ubezpieczenie za granicą to za mało!

Nawet na rządowych stronach można znaleźć informację, że EKUZ to za mało, zwłaszcza jeśli planujesz dość ryzykowną podróż czy uprawianie ekstremalnych sportów. Nie można traktować karty jak kompleksowego ubezpieczenia, które uratuje Cię w każdej sytuacji.

EKUZ nie pokryje kosztów prywatnej opieki medycznej i kosztów podróży, ponadto nie zapłaci za skradziony dobytek. Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić, jak działa tamtejszy system opieki medycznej. O ile w Polsce leczenie w przychodni czy pobyt w szpitalu są bezpłatne, o tyle w niektórych krajach lekarz może Cię nie przyjąć, jeśli nie zapłacisz mu za wizytę.  Ponadto trzeba mieć na uwadze, że EKUZ nie pokrywa kosztów leczenia osób, które wyjechały za granicę w celu poddania się operacji czy leczenia u zagranicznych lekarzy.

Prywatne ubezpieczenie za granicą

Przed wyjazdem za granicę warto rozważyć skorzystanie z prywatnego ubezpieczenia, oferowanego przez rozmaite towarzystwa ubezpieczeniowe. Wysokość opłat i zakres usług objętych polisą są indywidualnie dobierane do klienta. Jeśli wyjeżdżasz w celach zarobkowych, firma może Ci zaproponować specjalne ubezpieczenie od zdarzeń powstałych wskutek pracy za granicą. Natomiast jeśli masz zamiar uprawiać sporty ekstremalne, koniecznie zadaj o polisę, która gwarantuje akcję ratowniczą. Zakres polisy może obejmować także opłacenie szkód związanych z utratą bagażu czy leczeniem chorób przewlekłych lub likwidację szkód. Jeśli zdecydujesz się na prywatne ubezpieczenie za granicą, warto skorzystać z internetowej porównywarki polis, dzięki której szybko znajdziesz produkt optymalnie dopasowany do Twojej sytuacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ