Jak firmy pożyczkowe weryfikują wiarygodność swoich klientów?

0
3235
Jak firmy pożyczkowe weryfikują wiarygodność swoich klientów?

Chwilówkę dostać może absolutnie każdy? To mit. Firmy pożyczkowe również, podobnie jak banki, weryfikują, czy osoba, która składa wniosek, nie ma już solidnego zadłużenia, a także, czy rzeczywiście jest tą osobą, za którą się podaje.

Weryfikacja tożsamości

Żyjemy w świecie, gdzie coraz częściej zdarzają się doniesienia o kradzieżach danych osobowych. Kiedyś by je zdobyć, trzeba było ukraść i podrobić dokumenty tożsamości. Dziś wszelkie dane wpisujemy na klawiaturze komputera często zapominając o tym, iż często zostawiamy w ten sposób trwały ślad w internecie. Z drugiej strony, chcemy i potrzebujemy tego, by wszelkie sprawy załatwiać przez internet, bez wychodzenia z domu. Tak też jest z pożyczką. Szybka decyzja, wniosek, czekamy na akceptację (standardem już jest 15 minut) i po chwili pieniądze są na koncie. A co jeżeli ktoś podał nie swoje dane?

Firma udzielająca pożyczki musi sprawdzić w pierwszej kolejności, czy wnioskodawca jest tym, za kogo się podaje. Podczas wypełniania formularza najlepiej jest mieć przy sobie dowód osobisty, telefon i otwarte konto e-mail. Wtedy cała rejestracja i weryfikacja przebiegną sprawnie. Zanim jednak cokolwiek zostanie wpisane na stronie internetowej, warto sprawdzić, czy jest to „bezpieczna strona” – czy jej pełen adres zaczyna się od „https://” i obok widnieje znaczek kłódki. Jeżeli tak, wszystkie strony transakcji mogą czuć się bezpiecznie.

Podstawą zawsze jest dowód osobisty – koniecznie jest podanie numeru i serii, które poświadczają, że dane są autentyczne. Możemy również zostać poproszeni o przesłanie skanu dokumentu lub konsultant może skontaktować się z nami telefonicznie, pytając o potwierdzenie danych z dowodu, które zostały wpisane. Bez skontaktowania się z właściwą osobą pożyczka nie zostanie uruchomiona.

Często stosowana jest też weryfikacja przelewem. Na wskazane konto firmy wnioskujący przelać musi ze swojego symboliczna kwotę, dosłownie 1 złoty. Nie ma czego się obawiać – na podstawie samych danych przelewu nikt nie zdobędzie informacji o stanie naszego konta. Uzyska natomiast potwierdzenie, że dane jego właściciela zgadzają się z tymi z dowodu osobistego i że jesteśmy w posiadaniu narzędzi weryfikacyjnych (tokenu, kodów), więc nie padliśmy ofiarą oszustwa.

Weryfikacja zadłużenia

Chociaż taka błyskawiczna pożyczka udzielana jest znacznie szybciej i wymaga mniej formalności niż kredyt w banku, to również ważne jest, aby pożyczkobiorca miał stały przychód, dzięki któremu będzie w stanie ją spłacić. Niekoniecznie musi to być pensja ze stałej umowy o pracę. Dostatecznie wysokie, ale nieregularne przychody z własnej firmy lub innych umów zagwarantują spłatę zobowiązania. Kiedy przy szybkim wniosku wymagane jest tylko oświadczenie o dochodach, musimy mieć świadomość tego, że podanie nieprawdziwych informacji to przestępstwo. A przecież to w naszym interesie jest, by nie przekraczać ani kwoty ani terminów, jakie jesteśmy w stanie udźwignąć na swoich barkach.

Inną, ważniejszą nawet niż regularność przychodów, sprawą jest to, czy nie widniejemy na liście dłużników. Dobra firma pożyczkowa nie rozpatrzy pozytywnie wniosku osoby, która zalega ze spłatami. Nie wyklucza nas całkowicie posiadanie zobowiązań takich jak kredyt czy sprzęt na raty. Kluczowe jest, abyśmy spłacali je w terminie. Jeżeli raz zdarzyło się opóźnienie, ale należność została już uregulowana i od tego czasu nie mamy problemów – nie jesteśmy z automatu skreśleni. Firmy niekorzystające z BiK-u również mają możliwość starannego sprawdzania swoich klientów – dostępne dla nich są inne biura informacji gospodarczej, a przede wszystkim Krajowy Rejestr Długów, w którym odnotowywane są wszystkie niespłacone zobowiązania.

Ile trwa weryfikacja i przyznanie pożyczki

Weryfikacja i zrealizowanie wniosku o przyznanie szybkiej internetowej pożyczki zazwyczaj trwa zazwyczaj do 15 minut. W wyjątkowych sytuacjach może się nieznacznie wydłużyć. Pieniądze na koncie również możemy mieć bardzo szybko – to dlatego, że firmy operują swoimi kontami w różnych bankach i przesyłają pieniądze akurat z tego samego, w którym jest nasze – nie trzeba wtedy czekać na międzybankowe sesje przelewów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ