Dlaczego nie warto podpisywać niezrozumiałej umowy kredytowej?

0
1825

Ponad 15 milionów Polaków jest związana umowami kredytowymi, a łączna wartość wszystkich zobowiązań finansowych przekracza 500 miliardów złotych. Tak duża liczba kredytobiorców nie idzie jednak w parze ze wzrostem świadomości społeczeństwa, co do warunków zawierania umów kredytowych i konieczności wcześniejszej konsultacji niezrozumiałych zapisów z prawnikiem. Do czego zatem może doprowadzić nieuwaga i niewiedza podczas brania kredytu? – o tym w dalszej części naszego artykułu.

Umowa kredytowa – dokument określający prawa i obowiązki kredytobiorcy

Umowa kredytowa jest dokumentem wiążącym kredytobiorcę z kredytodawcą (najczęściej bankiem) i określającym wszystkie warunki zaciągniętej pożyczki. W jej treści powinny znaleźć się zapisy dotyczące między innymi oprocentowania kredytu, rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO), wysokości i rodzaju rat miesięcznych, całkowitej kwoty do spłaty, terminu spłaty, harmonogramu spłat, skutków braku regularnych spłat kolejnych rat kredytu, czy też warunków wcześniejszego zerwania umowy.

Wyżej wymienione zapisy umowy kredytowej mogą być dla części osób niejasne i niezrozumiałe – rodzi to wiele problemów, z których potencjalny kredytobiorca może nie zdawać sobie sprawy w chwili podpisywania zobowiązania kredytowego. Co za tym idzie, dla dobra własnego i swojej rodziny, warto wszystkie ewentualne niejasności skonsultować z prawnikiem specjalizującym się w poradnictwie kredytowym. Związany z tym koszt, w perspektywie kilku lub kilkunastu lat, na jakie zawierana jest pożyczka, jest niewielki w stosunku do potencjalnych korzyści.

Słowem zakończenia, dokładana analiza umowy kredytowej jest szczególnie ważna w przypadku pożyczek długoterminowych, na dużą kwotę (na przykład hipotecznych). Brak odpowiedniej staranności w tym zakresie może poskutkować licznymi konsekwencjami – między innymi wpisaniem do rejestru dłużników, utratą zdolności kredytowej, zajęciem przez bank części dochodów lub zakupionego mienia (mieszkania, samochodu, czy też sprzętu elektronicznego).

Kolejny artykuł: Odfrankowienie kredytu

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ